• Prof. Eugeniusz Wachowski

• Profesor Eugeniusz Wachowski

Inicjator budowy i patron sali gimnastycznej

przy Szkole Podstawowej w Grzebienisku

Eugeniusz Wachowski urodził się 15 stycznia 1932 roku w Niedźwiadzie koła Łowicza, w rodzinie chłopskiej. Jego rodzicami byli: Marianna i Franciszek. Miał dwójkę rodzeństwa, siostra miała na imię Wanda, a brat Tadeusz. Eugeniusz Wachowski zmarł 19 marca 2000r. w Poznaniu.

Po ukończeniu Szkoły Powszechnej Eugeniusz kontynuował naukę  w gimnazjum , a następnie w Liceum Ogólnokształcącym w Łowiczu , które ukończył w 1951r.Próbę rozpoczęcia studiów na AWF w Warszawie podejmował czterokrotnie. Każdorazowo pomyślnie zdawał egzaminy , ale nie był przyjmowany .Wiele lat później okazało się , że prawdziwą przyczyną była polityczna działalność jego ojca w mikołajczykowskim PSL. Kolejnym etapem jego edukacji były studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu, które ukończył w 1959r .

Osiągnięcia sportowe

1950 r. – Mistrz Polski Juniorów w rzucie dyskiem.

1956 r.-Eugeniusz Wachowski ustanawia rekord Polski w rzucie dyskiem , uzyskując wynik 51 metrów i 16 centymetrów.

1957 r.- Medal Akademickich Mistrzostw Świata w Paryżu.

1959 r.- Medal Akademickich Mistrzostw Świata w Turynie

Kariera Trenerska

Eugeniusz Wachowski zasłyną również jako trener. Osobowość jak również styl pracy trenera, który kończył wówczas karierę sportową zwróciły uwagę Polskiego Komitetu Olimpijskiego Związku Lekkiej Atletyki. W 1960r. Eugeniusz Wachowski został trenerem kadry olimpijskiej i narodowej. Pod jego okiem trenowali polscy lekkoatleci uprawiający rzut dyskiem. W 1964 r. dzięki swojej ciężkiej pracy jak również znajomości języka angielskiego Eugeniusz Wachowski wygrał konkurs na staż w USA ogłoszony przez Amerykański Departament Wychowania Fizycznego. Wygłasza l również prelekcje na uniwersytetach w Yale i Stanford..

Działalność naukowa

Od roku 1969 zajmował stanowisko kierownika Zakładu Teorii Sportu. Zawsze dbał o to ,aby działalność naukowa i dydaktyczna nie była oderwana  od praktyki wychowania fizycznego i sportu.Pełnił wiele zaszczytnych funkcji akademickich takich jak: Protektora, Dziekana i Dyrektora Instytutu.

Tytuły i prace naukowe

Ogółem opublikował 83 prace naukowe i metodyczno-naukowe, około 30 prac metodycznych, 8 skryptów oraz 2 monografie. 19 prac ogłosił w języku angielskim.

Osobowość

Profesor Eugeniusz Wachowski by wielką osobowością. Wychowany w duchu głębokiego patriotyzmu oraz wartości II Rzeczpospolitej był człowiekiem niewzruszonych zasad, ale równocześnie dużej tolerancji.

Znaczenie postaci

Profesor Eugeniusz Wachowski był uznanym autorytetem moralnym. Domagał się wykluczenia z życia sportowego tych wszystkich zawodników, trenerów, lekarzy i działaczy sportowych, którzy przyczynili się do stosowania zakazanych substancji , poprawiających wyniki sportowe. Był również inicjatorem budowy sali gimnastycznej w Grzebienisku. Aktywnie brał udział w budowie sali gimnastycznej. Starał się wpoić młodzieży z Grzebieniska zasady współzawodnictwa sportowego, zachęcał dzieci do uprawiania różnych dyscyplin sportowych.