O szkole
MAŁE CO NIECO O SZKOLE
Historia zatoczyła koło - od 01. września 2017 roku znowu istnieje Szkoła Podstawowa im. Józefa Gibowskiego w Grzebienisku z oddziałami przedszkolnymi.
W roku 2023/2024 w szkole uczy się 292 dzieci i uczniów. W czterech oddziałach przedszkolnych jest 98 dzieci, w tym 36 w oddziale sześciolatków. Do klas I-VIII uczęszcza 194 uczniów pobierających naukę w 11 oddziałach.
Do obwodu szkoły należą takie miejscowości jak Brzoza, Grodziszczko, Wilkowo, Ceradz Dolny, Wierzeja, Sarbia, Kunowo, Mieściska i Grzebienisko.
Dzieci uczą się w kilku budynkach. Na ulicy Bukowskiej znajdują się oddziały przedszkolne dla dzieci 3 i 4 letnich. W czterech budynkach przy ul. Szkolnej uczą się pozostali. Patronem szkoły od 17 grudnia 1992 roku jest jej były kierownik sprzed II wojny światowej, Józef Gibowski. Budynek najstarszy nosi imię prof. Lecha Krzyżaniaka, a sala gimnastyczna jest imienia prof. Eugeniusza Wachowskiego.
Sale lekcyjne wyposażone są w komputery, tablice interaktywne lub ekrany z projektorami multimedialnymi. Każdego roku pojawiają się nowe pomoce dydaktyczne, które ułatwiają czy uatrakcyjniają naukę naszym uczniom.
Każde dziecko może korzystać ze świetlicy, gdzie ma zapewnioną opiekę, ciekawe zajęcia czy pomoc w odrabianiu prac domowych.
Uczniowie mogą korzystać m. in. z:
- sali gimnastycznej
- pracowni komputerowej
- biblioteki szkolnej z czytelnią multimedialną
- boiska wielofunkcyjnego
- miasteczka ruchu drogowego
OPIEKA SPECJALISTYCZNA
Dzieci przedszkolne i uczniowie otoczeni są opieką specjalistyczną w osobach:
- pedagog
- psycholog
- logopeda
- higienistka szkolna
JĘZYKI OBCE
Już w przedszkolaki uczą się języka angielskiego – każda grupa ma zajęcia 2 razy w tygodniu. W naszej szkole wiodącym językiem obcym jest angielski:
- w kl. I-III w wymiarze 2 godzin tygodniowo
- w kl. IV-VII w wymiarze 3 godzin tygodniowo
Od wielu lat dodatkowym językiem obcym nauczanym już od klasy I do VI jest język niemiecki w wymiarze 2 godzina tygodniowo, który od klasy VII staje się drugim językiem obcym obowiązkowym w wymiarze 2 godzin tygodniowo.
WYCIECZKI
Szkoła corocznie organizuje wycieczki dla dzieci i uczniów wszystkich oddziałów i klas. Dzieci młodsze uczestniczą w wycieczkach jednodniowych – poznają najbliższą okolicę, powiat, czy stolicę województwa. Uczniowie klas starszych biorą udział w wycieczkach kilkudniowych pozwalających poznać m.in. Warszawę, Kraków, Trójmiasto, polskie góry czy morze.
WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI
Szkoła to także Rodzice. Dzięki współpracy z Radą Rodziców szkoła wzbogaca się o różne pomoce dydaktyczne i przedmioty użytku codziennego. Wspólnie z Rodzicami organizowane są baliki noworoczne, festyny rodzinne. Dochód z tych imprez zamienia się na dobra materialne: tablice interaktywne, projektory, sprzęt sportowy, wyposażenie kuchenne, książki do biblioteki, nagrody dla uczniów, dopłaty do wycieczek itp.
WSPÓŁPRACA Z INNYMI SZKOŁAMI
Od kilkunastu lat szkoła podstawowa współpracuje ze szkołą niemiecką w Fassbergu, a także ze szkołą w estońskiej Illuce. Młodzież spotyka się na obozach międzynarodowych ze swymi rówieśnikami z Estonii i Finlandii. Dzięki tym projektom uczniowie doskonalą swoje umiejętności językowe, pogłębiają wiedzę z zakresu edukacji europejskiej, nawiązują przyjaźnie.
WSPÓŁPRACA Z INSTYTUCJAMI
Szkoła aktywnie współpracuje z następującymi instytucjami:
- Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Dusznikach
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dusznikach
- Poradnia Psychologiczno -Pedagogiczna w Szamotułach
- Policja w Dusznikach i Szamotułach
- Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Grzebienisku
- Ochotnicza Straż Pożarna w Grzebienisku
- Dworek w Grzebienisku
- Parafia Ceradz Kościelny - Stowarzyszenie im. L i W. Engestromów
- Biblioteka Publiczna w Grzebienisku
SKO
W szkole działa Szkolna Kasa Oszczędności pod patronatem Banku Spółdzielczego w Dusznikach. Ich członkami są uczniowie klas I-VII. Dzieci wpłacają różne kwoty oszczędzając na wycieczkę szkolną, upominki dla najbliższych, czy inne cele. Każda wpłata jest nagradzana drobiazgiem, a na zakończenie roku szkolnego wszyscy uczniowie systematycznie oszczędzający otrzymują nagrody z SKO i BS w Dusznikach.
PROJEKTY
Szkoła brała udział w wielu projektach edukacyjnych:
- Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan
- I Ty Masz Szansę w Gminie Duszniki
- Szansa dla Każdego Ucznia w Gminie Duszniki
- Nowoczesna Edukacja
- Radosna Szkoła
- Szkoła Marzeń
- Projekt Pilski
- Gabinet Higienistki Szkolnej
- Aktywna tablica
- Indywidualizacja Nauczania w klasach I-III
- Narodowy Programu Rozwoju Czytelnictwa
- Laboratoria Przyszłości
- Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020