Program wychowawczo - profilaktyczny
pobierz tekst
Program_wychowawczo-profilaktyczny_23-24.doc
lub przeczytaj poniżej
PROGRAM
WYCHOWAWCZO- PROFILAKTYCZNY
SZKOŁY PODSTAWOWEJ
w GRZEBIENISKU
Program był konsultowany z rodzicami i uczniami
w poszczególnych klasach oraz został zatwierdzony
przez Radę Pedagogiczną w dniu 18 września 2023 r.
i przez Radę Rodziców w dniu 26 września 2023 r.
WSTĘP
Program Wychowawczo-Profilaktyczny Szkoły Podstawowej w Grzebienisku jest dokumentem pozwalającym scalać oddziaływania wychowawcze i profilaktyczne w szkole skierowane do środowiska uczniów. Program wychowawczo-profilaktyczny powstał po uprzednim zdiagnozowaniu potrzeb uczniów i nauczycieli oraz oczekiwań rodziców, a także uczniów. Przedstawia w sposób całościowy treści i działania o charakterze wychowawczym, edukacyjnym, informacyjnym i profilaktycznym podejmowane w szkole i realizowane przez wszystkich nauczycieli przy współpracy z rodzicami uczniów, które są zgodne z kierunkami polityki oświatowej państwa.
Stanowi wytyczne do pracy wychowawczej i profilaktycznej dla Dyrekcji Szkoły, szkolnych specjalistów - pedagoga i psychologa szkolnego, wychowawców klas, nauczycieli przedmiotów, Samorządu Uczniowskiego, innych pracowników szkoły oraz organizacji i instytucji wspomagających pracę szkoły, przy współudziale rodziców i z uwzględnieniem ich oczekiwań dydaktyczno – wychowawczych. Realizacja założeń programowych wpłynie na spójność i wielokierunkowość oddziaływań wychowawczych i profilaktycznych skierowanych do uczniów szkoły.
Mając świadomość licznych zagrożeń czyhających na młodego człowieka w otaczającej nas rzeczywistości, utworzony program wychowania i profilaktyki, ma chronić uczniów przed tym, co może negatywnie wpływać na ich rozwój.
Współczesny model wychowania i profilaktyki stawia sobie za cel promowanie zdrowia, aktywności, otwartości. Szkoła powinna wyprzedzać zagrożenia, chronić uczniów przed podejmowaniem zachowań ryzykownych. Możliwe jest to wówczas, kiedy nauczyciele przy wsparciu rodziców wyrabiają w uczniu poczucie własnej wartości i pomagają mu stworzyć właściwą hierarchię wartości. Zakładamy, że muszą to być działania systematyczne, prowadzone w atmosferze dialogu, realizowane przez całą społeczność szkolną.
PODSTAWY PRAWNE
- Konstytucja RP z dnia 2 kwietnia 1997r. (Dz.U. z 1997r.; nr 78; poz483)
- Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dnia 20 listopada 1989r. (Dz. U. z 1991r.Nr 120, poz.526).
- Ustawa z dna 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018r, poz.1457) ogłoszona 11 stycznia 2017 r.
- Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015r. w sprawie
zakresu i organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieży.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U.z 2017 r. poz. 356).
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2015r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz. U. poz. 1249).
- Rozporządzenie MEN w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach z 12.08 2020 r.
- Zalecenia GIS ( Dz. U. z 2020 poz. 1539).
- Statut Szkoły Podstawowej w Grzebienisku.
2. Opis funkcjonowania szkoły.
A. Charakterystyka środowiska szkolnego
Szkoła Podstawowa w Grzebienisku jest placówką publiczną, ośmioklasową z oddziałami przedszkolnymi. Prowadzona jest przez Urząd Gminy w Dusznikach. Swoim rejonem obejmuje 9 wsi (Grzebienisko, Wierzeję, Brzozę, Wilkowo, Grodziszczko, Kunowo, Mieściska, Ceradz Dolny, Sarbię) ze starą zabudową wiejską, zabudowaniami willowymi, zabudową osiedla szeregowego, jak też bloków mieszkalnych.
Tereny wiejskie zamieszkuje zróżnicowana społeczność, w której są przedstawiciele rodzin żyjących na tym terenie od wielu pokoleń, ale także ludność napływowa z terenów miejskich, z różnych stron Polski.
Zmiany w strukturze społeczności lokalnej determinują strukturę środowiska szkolnego, w szczególności odzwierciedlają zróżnicowanie pod wieloma względami środowiska rodzinne, z których pochodzą uczniowie.
W roku szkolnym 2023/2024 w naszej szkole funkcjonują oddziały przedszkolne dla dzieci od 3 roku życia do rocznego przygotowania przedszkolnego (6-latków) oraz w szkole podstawowej oddziały od klas I do VIII.
Uczniowie uczęszczają do szkoły w systemie jednozmianowym. Organ prowadzący zapewnia dowozy, z których korzysta zdecydowana większość naszych uczniów. W szkole funkcjonuje świetlica, która obejmuje opieką każdego zgłaszającego się ucznia, w tym dzieci oczekujące na odwozy.
B. Podmioty wspierające.
Działalność dydaktyczno-wychowawczą i opiekuńczą będą wspierały liczne podmioty, będące instytucjami i placówkami publicznymi. W szczególności należy wymienić:
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Szamotułach
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dusznikach
- Komenda Policji w Dusznikach oraz w Szamotułach
- Sąd Rejonowy, Wydział Rodzinny i Nieletnich, Zespół kuratorskiej służby sądowej
- Państwowy Inspektorat Sanitarny w Szamotułach
3. Założenia wychowawczo profilaktyczne programu
Program wychowawczo - profilaktyczny przedstawia mapę celów, wartości, do których każdy członek społeczności szkolnej powinien dążyć w swoim codziennym postępowaniu i pokazuje w jaki sposób tę wizję szkoły i dążenia urzeczywistniać, poprzez wskazanie konkretnych działań i czynności.
Kluczowym założeniem przyjętym w naszym programie jest uznanie, iż wychowanie jest procesem wspierania rozwoju dziecka ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej, wzmacnianym i uzupełnianym przez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży. Wychowanie jest zadaniem nie tylko rodziny, ale i szkoły, która w swoim działaniu współpracuje z rodzicami, przy czym zadaniem szkoły jest wychowanie dzieci i młodzieży do wartości.
Realizacja działań wychowawczych w naszej szkole będzie wzmacniana i uzupełniana działaniami z zakresu profilaktyki, która jest oddziaływaniem zapobiegającym niepożądanym zjawiskom. Profilaktyka jest też systemem działań zmierzających do utrzymania istniejącego stanu rzeczy, który jest oceniany, jako pożądany lub satysfakcjonujący.
Program wychowawczo – profilaktyczny zakłada, że w warstwie teoretycznej i podstaw aksjologicznych, wywiedzionych z wizji szkoły, sylwetki absolwenta realizacja celów wychowawczych jest długofalowa. Natomiast w obszarze działań wychowawczych i profilaktycznych jest rocznym planem realizacji celów szczegółowych, stanowiących wypadkową, przeprowadzanej diagnozy, kierunków polityki oświatowej państwa priorytetów i wyników ewaluacji zrealizowanych w poprzednim roku z zakresu działań wychowawczych i profilaktycznych. Integralną częścią programu będą plany pracy wychowawczo-profilaktycznej klas opracowywane przez wychowawców na dany rok szkolny.
- Podstawy teoretyczne programu.
Punktem wyjścia do sformułowania w programie wychowawczo – profilaktycznym celów i sposobów ich realizacji jest przyjęcie odpowiednich podstaw teoretycznych rozumienia projektowanego procesu wychowawczego i profilaktycznego. Ważne jest uznanie wychowawczej roli szkoły. Szkoła wychowuje ku wartościom, podejmując działania sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi ucznia:
· wspomaganie i wspieranie naturalnego rozwoju ucznia poprzez zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, rozwijanie jego potencjałów i możliwości, budowanie wspierającej relacji nauczyciel – uczeń, wskazywanie mocnych stron, ale także trudności, barier i ograniczeń w funkcjonowaniu w środowisku szkolnym;
· kształtowanie sposobu myślenia i postaw uznawanych za pożądane poprzez kreowanie i wskazywanie wzorców, przekazywanie wartości istotnych z punktu widzenia kultury i relacji międzyludzkich, kształtowanie i wzmacnianie postaw prospołecznych;
· zapobieganie zagrożeniom, profilaktyka zachowań ryzykownych poprzez diagnozowanie zagrożeń, wyposażanie uczniów w wiedzę i umiejętności pomagające w radzeniu sobie z tymi zagrożeniami, proponowanie alternatywnych sposobów funkcjonowania, ochronę przed bezpośrednimi niebezpieczeństwami.
· korygowanie deficytów i urazów powstałych w toku wcześniejszego wychowania poprzez diagnozę deficytów, stwarzanie takich sytuacji, by uczeń mógł zdobywać doświadczenia korygujące dotychczasowe urazy, udzielanie wsparcia terapeutycznego.
- Wyniki diagnozy potrzeb i problemów, w tym czynników chroniących i czynników ryzyka.
Program wychowawczo – profilaktyczny został opracowany na podstawie obowiązujących przepisów prawa oświatowego, analizy sytuacji wychowawczej szkoły, diagnozy potrzeb środowiska szkolnego oraz aktualnej diagnozy w zakresie występujących w środowisku szkolnym czynników ryzyka oraz czynników chroniących, dotyczących uczniów, rodziców, nauczycieli, wychowawców i innych pracowników szkoły.
W analizie sytuacji wychowawczej szkoły zostały uwzględnione:
- sukcesy wychowawcze szkoły (statystyki szkolne, analiza przypadków indywidualnych);
- potrzeby uczniów i ich oczekiwania (na podstawie informacji uzyskanych przez wychowawców klas, informacji uzyskanych od samych uczniów);
- potrzeby rodziców ( konsultacje z rodzicami na zebraniach rodziców, konsultacjach indywidualnych z nauczycielami/ dyrektorem/na spotkaniach Rady Rodziców);
- potrzeby rozwojowe nauczycieli;
- źródła zewnętrznego wsparcia wychowawczego;
- procedury w sytuacjach specjalnych;
- wnioski po przeprowadzonej w roku szkolnym 2023/2023 ewaluacji programu wychowania i profilaktyki
Diagnozę potrzeb środowiska szkolnego oraz diagnozę czynników chroniących i czynników ryzyka przeprowadzono na podstawie:
· wyników ewaluacji wewnętrznej,
· analizy dokumentacji (teczki indywidualne uczniów, dziennik, pedagoga, psychologa, protokoły zespołów wychowawczych, analizę sytuacji wychowawczej klas, analizę wyników edukacyjnych i frekwencji uczniów, protokoły rady pedagogicznej),
· obserwacji zachowania uczniów w sytuacjach typowo szkolnych i pozalekcyjnych,
· rozmów indywidualnych z uczniami, nauczycielami i rodzicami,
· dotychczasowych zajęć profilaktycznych i wychowawczych w klasach,
· konsultacji z pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznej i innymi specjalistami zewnętrznymi.
Przeprowadzona analiza sytuacji wychowawczej pozwoliła wyodrębnić czynniki ryzyka i czynniki chroniące występujące w środowisku szkolnym. Stanowiły one ważną podstawę przy projektowaniu działań zapobiegawczych. Jednocześnie zidentyfikowano oczekiwania uczniów, ich rodziców i nauczycieli, co pozwoliło na sformułowanie potrzeb i priorytetów w działalności wychowawczej i profilaktycznej szkoły.
Czynniki ryzyka:
· zwiększająca się liczba uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
· nieprzestrzeganie przez uczniów ustalonych zasad,
· trudności z samokontrolą, w szczególności problemy z wyrażaniem złości w sposób społecznie akceptowany,
· agresja w komunikacji rówieśniczej: wulgaryzmy, przezywanie, wyśmiewanie,
· wzrost agresji fizycznej wśród uczniów: popychanie, czasami bicie się,
· trudności w rozwiązywaniu konfliktów,
· nadmierne korzystanie z Internetu, gier komputerowych, telewizji,
· konieczność nadmiernego korzystania z urządzeń mobilnych w edukacji zdalnej,
· trudności w bezpośredniej komunikacji interpersonalnej,
· demonstrowanie własnej tożsamości poprzez zachowania prowokacyjne oraz brak motywacji do nauki,
· trudne sytuacje rodzinne, konflikty około rozwodowe,
· samotne rodzicielstwo,
- trudności wychowawcze rodziców/ niskie umiejętności wychowawcze
· próby sięgania po papierosy przez uczniów, picie alkoholu (poza szkołą),
· samookaleczenia i zgłaszane myśli samobójcze
- pojedynczy uczniowie prezentują wysoką absencję w zajęciach edukacyjnych.
Czynniki chroniące:
· zajęcia wspomagające sferę emocji,
· dobra atmosfera w szkole,
· uczniowie czują się w szkole bezpiecznie,
· „mała szkoła” – brak anonimowości w szkole,
· sukcesy edukacyjne i sportowe uczniów,
· działania integrujące w szkole – dodatkowe zajęcia integracyjne (m.in. nocowania),
· dobra współpraca ze środowiskiem rodzinnym,
· silna więź emocjonalna dziecka z rodzicami,
· zdecydowany brak akceptacji dla przemocy,
· współpraca z poradnią psychologiczno – pedagogiczną,
· obecność w szkole specjalistów (terapeuta pedagogiczny, pedagog, logopeda, psycholog),
· wypracowane procedury bezpieczeństwa,
· imprezy i działania integrujące społeczność szkolną,
· bogata oferta zajęć pozalekcyjnych,
· warsztaty i zajęcia z uczniami,
· wczesna diagnoza ryzyka depresji i innych problemów emocjonalno-psychicznych,
· przedsięwzięcia popularyzujące tolerancję i otwartość wobec różnych niepełnosprawności.
Oczekiwania rodziców względem szkoły:
-
- Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom,
- Poszerzona oferta zajęć dodatkowych, w tym dydaktyczno-wyrównawczych, jak też atrakcyjnych kółek i zajęć rozwijających.
- Aktywowanie działania stołówki i wprowadzenie obiadów w szkole.
- Wytworzenie prawidłowej, życzliwej, sprzyjającej pracy i rozwojowi atmosfery w zespole klasowym i w szkole.
- Zorganizowanie zajęć z pierwszej pomocy przedmedycznej.
- Organizowanie w szkole spotkań z ciekawymi ludźmi- również dla uczniów starszych,
- Propagowanie postaw tolerancji.
- Zaangażowanie rodziców w życie szkoły.
Oczekiwania uczniów wobec szkoły:
- Zrozumienie i akceptacja potrzeb ucznia (mniej nauki, zadań domowych, więcej zabawy)
- Unowocześnienie sprzętu komputerowego w szkole.
- Więcej lekcji poza murami szkoły.
- Rozszerzenie oferty zajęć pozalekcyjnych.
- Więcej wycieczek i mocowań klasowych.
Oczekiwania nauczycieli wobec rodziców:
· Zainteresowanie osiągnięciami i potrzebami dziecka.
· Uczestnictwo we wszystkich formach spotkań organizowanych przez szkołę.
· Systematyczna współpraca z wychowawcą w celu realizacji wspólnego frontu wychowawczego oraz pomocy w realizacji obowiązku szkolnego i obowiązków ucznia.
· Czuwanie nad przestrzeganiem przez dzieci wewnątrzszkolnych regulaminów.
· Uczestnictwo w pracach, imprezach i uroczystościach na rzecz klasy i szkoły.
· Pomoc w zaspakajaniu bieżących potrzeb szkoły.
· Współpraca w celu budowania postawy prozdrowotnej i przeciwdziałania uzależnieniom dzieci i młodzieży.
· Wzmacnianie kompetencji wychowawczych.
· Dbałość o utrzymanie dobrych relacji w środowisku szkolnym.
- Diagnoza obszarów problemowych występująca w środowisku szkolnym
Identyfikacja problemów i diagnozowanie środowisk została przeprowadzona na podstawie:
a) obserwacji środowiska szkolnego,
b) analizy dokumentów szkolnych, protokołów posiedzeń z rad pedagogicznych,
c) wywiadów z uczniami, rodzicami i nauczycielami,
d) analizy frekwencji uczniów oraz wyników edukacyjnych,
e) kontaktów z instytucjami i organizacjami wspierającymi szkołę,
f) analizą wiedzy na temat zagrożeń w aktualnej rzeczywistości
Dotychczasowe doświadczenia z realizacji działań profilaktyczno-wychowawczych, ich ewaluacja i pojawiające się coraz częściej zachowania ryzykowne niektórych uczniów poza szkołą, obligują nas do kontynuacji podejmowanych do tej pory działań z jeszcze większym aktywizowaniem rodziców, uczniów i środowiska pozaszkolnego na rzecz profilaktyki zdrowia oraz uzależnień.
W oparciu o wyniki dotychczasowej diagnozy wyodrębniono następujące problemy:
- przypadki niewłaściwego żywienia uczniów, przyczyną powstawania wielu nieprawidłowości psychomotorycznych - rosnąca liczba nadwagi i otyłości wśród uczniów,
- w klasach bardzo często występuje agresja werbalna, ale też fizyczna,
- często wśród uczniów całego zespołu pojawiają się przejawy cyberprzemocy,
- niższy w stosunku do lat poprzednich poziom kultury osobistej młodzieży,
- brak motywacji do nauki,
- trudności w nauce,
- zdarzają się pojedyncze przypadki wysokiej absencji na zajęciach edukacyjnych,
- poczucie „przeciążenia” uczniów nadmiernymi wymaganiami nauczycieli i rodziców,
- problemy natury psychicznej: problemy emocjonalne, niska samoocena, zaburzenia nastroju, samookaleczenia, częściej występujące depresje,
- trudności w rozumieniu zachowań przejawianych przez uczniów z niepełnosprawnościami.
Działania przewidziane w programie dokonywać się będą na poziomie profilaktyki pierwszorzędowej mającej na celu promocję zdrowia i zapobieganie pojawianiu się problemów związanych z zachowaniami dysfunkcjonalnymi oraz na poziomie profilaktyki drugorzędowej, której celem jest ujawnianie uczniów zagrożonych uzależnieniem i pomaganie im w zapobieganiu rozwojowi zaburzenia.
- Uzgodnione wspólnie ze społecznością szkoły wartości
- poszanowanie wartości i godności ludzkiej
- aktywne działania na rzecz klasy, szkoły
- uczciwość, szczerość
- prawdomówność
- sprawiedliwość
- szacunek do języka, kultury historii i tradycji narodowej
- wrażliwość na piękno przyrody ojczystej
- ogólnoludzkie normy i wartości religijne i etyczne
- doskonalenie własnej osoby
- kierowanie się własnym sumieniem
- pomoc potrzebującym
- umiejętność współżycia w rodzinie i społeczności
- inicjatywa
- rzetelność i odpowiedzialność
- zdrowy styl życia ze szczególnym naciskiem na stosowanie się do zaleceń GIS w związku z panującą epidemią
- wykształcenie i nauka
II. PODSTAWY AKSJOLOGICZNE PROGRAMU
Wychowanie ku wartościom jest jednym z najważniejszych celów działalności wychowawczej szkoły. Wartości są pierwszymi drogowskazami w życiu każdego człowieka, są tym, co cenne, ważne, do czego pragniemy dążyć w każdym momencie naszego funkcjonowania. To od ukształtowanej hierarchii wartości zależy, jakich wyborów dokonujemy w życiu, jakie oceny formułujemy wobec innych osób i zdarzeń. Z tych powodów niezwykle ważnym zadaniem jest wspomaganie uczniów w urzeczywistnianiu wartości, co w praktyce sprowadza się do kształtowania poprzez wartości osobowości ucznia, by móc o nim powiedzieć: sprawiedliwy, kochający, dobry, prawy, tolerancyjny, szanujący siebie i drugiego człowieka itp.
Wychowanie ku wartościom nie może mieć przy tym charakteru doraźnych, incydentalnych działań, lecz mieć charakter procesu, permanentnie wzbogacanego i doskonalącego. Najważniejsze kierunki prowadzonego procesu wychowania ku wartościom zawierają się przede wszystkim w sformułowanej wizji szkoły, jak i sylwetce absolwenta.
- Wizja szkoły.
Jesteśmy publiczną szkołą podstawową działającą na rzecz kształcenia i wychowania dzieci.
2. Model absolwenta szkoły.
Realizując ogólne zadania szkoły dążymy, by nasz absolwent:
w sferze nauki:
- sprawnie posługiwał się językiem polskim, umiał korzystać z różnych źródeł informacji, potrafił zdobywać, przetwarzać i wykorzystywać wiedzę, umiał korzystać z nowoczesnych technologii komunikacyjnych;
- był przygotowany do dalszej nauki, rozwijał swoje talenty, myślał samodzielnie, twórczo i krytycznie, umiał realizować własne plany i marzenia;
- miał świadomość potrzeby nieustannego rozwoju i kształcenia, był świadomy, że każdemu kreatywnemu działaniu powinien towarzyszyć wysiłek i był gotów go podejmować.
w sferze społecznej:
- dobrze funkcjonował w swoim otoczeniu, czuł się członkiem społeczności lokalnej, obywatelem Polski i Europy, był ciekawy świata;
- znał i szanował tradycje rodziny, szkoły i narodu, wykazywał chęć poznania ojczystego kraju i jego zwyczajów;
- był odpowiedzialny, prawy i uczciwy, wyrażał siebie w sposób akceptowany społecznie, wywiązywał się z powierzonych zadań w sposób zadowalający jego i innych, starał się przewidzieć skutki swoich działań i gotów był ponieść konsekwencje swoich czynów, umiał rozróżniać dobre i złe zachowanie;
- umiał współpracować w grupie, działał zgodnie z obowiązującymi w niej zasadami, miał poczucie współodpowiedzialności;
- był tolerancyjny wobec odrębności innych, w tym wobec cudzoziemców, osób starszych i niepełnosprawnych;
- umiał zachować się kulturalnie, znał zasady dobrego wychowania, używał form grzecznościowych;
- potrafił budować przyjazne relacje z rówieśnikami, umiał nazywać swoje emocje, umiał nad nimi panować, pokojowo rozwiązywał konflikty, umiał dyskutować, był wrażliwy na potrzeby innych;
- dbał o zdrowie własne i innych, kształtował właściwe nawyki żywieniowe i higieniczne, znał zagrożenia wypływające z zażywania alkoholu, nikotyny i innych używek, potrafił zachować zasady bezpieczeństwa związane z zagrożeniem epidemicznym,
- stosował się do zasad ekologii, segregował odpady, dbał o czystość otoczenia;
- dbał o swój wygląd, ubierał się schludnie i odpowiednio do czasu i miejsca;
- bezpiecznie poruszał się po drogach, posiadał Kartę Rowerową.
w sferze kulturowej:
- uczestniczył w rożnych formach kultury, był przygotowany do odbioru mass mediów;
- umiał analizować docierające do niego informacje, był krytyczny wobec programów telewizyjnych, filmów, czasopism, książek, znał mechanizmy działania reklamy;
- był aktywny fizycznie i artystycznie, uprawiał sport, w miarę swoich możliwości śpiewał, grał na instrumencie, rysował.
III. CELE SZKOLNEGO PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO
CEL STRATEGICZNY
Wszechstronny rozwój ucznia we wszystkich sferach jego osobowości (w wymiarze intelektualnym, psychicznym, zdrowotnym, estetycznym, moralnym, duchowym) oraz ochrona przed zagrożeniami rozwoju, zaspokajanie potrzeb psychicznych, pomoc w realizowaniu celów rozwojowych, a także uczenie umiejętności radzenia sobie z trudnościami w życiu
IV. CELE SZCZEGÓŁOWE PROGRAMU
- Wspieranie indywidualnego rozwoju ucznia, stosownie do jego potrzeb i możliwości.
- Kształtowanie pozytywnych postaw społecznych i promowanie bezpiecznych zachowań.
- Kształtowanie więzi z krajem ojczystym, poszanowanie dla dziedzictwa narodowego oraz innych kultur i tradycji
- Propagowanie zdrowego trybu życia.
Program ma być pomocny w przezwyciężaniu trudności dydaktyczno-wychowawczych przez uczniów poprzez:
· integrację w klasach i zespołach uczniowskich,
· kształtowanie umiejętności pracy zespołowej,
· pobudzanie kreatywności, przedsiębiorczości,
· dążenie do większej otwartości uczniów, świadomego przeżywania emocji,
· dbanie o rozwój poczucia własnej wartości,
· kształtowania umiejętności otwartego wyrażania swoich myśli i poglądów,
· kształcenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych,
· kształtowanie postaw twórczych,
· kształtowanie postawy tolerancji,
· działania zapobiegające dyskryminacji
· kształcenie umiejętności świadomego dokonywania wyboru,
· kształtowanie nawyku dbania o przyrodę, o zdrowie,
· budowanie motywacji do nauki i poznawania otaczającego świata,
· kształtowanie postaw warunkujących sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie, w tym przede wszystkim uczciwości, wiarygodności i odpowiedzialności,
· kształtowanie umiejętności bezpiecznego posługiwania się technologiami informacyjno – komunikacyjnymi.
V. PLAN DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNYCH
w roku szkolnym 2023/2024
Cel wychowawczy:
WSPIERANIE INDYWIDUALNEGO ROZWOJU UCZNIA, STOSOWNIE DO JEGO POTRZEB I MOŻLIWOŚCI
Zadania wychowawcze
Sposób realizacji
Osoby odpowiedzialne/
termin realizacji
Kształtowanie pozytywnego postrzegania samego siebie, budowania własnej wartości, rozwijania indywidualnych zainteresowań.
-Angażowanie uczniów w różne formy działalności: wolontariat, koła zainteresowań, konkursy-
na poziomie klasowym, szkolnym, międzyszkolnym, powiatowym, wojewódzkim i krajowym.
-Wprowadzenie końcoworocznej nagrody dla uczniów wykazujących najwyższe postępy poza edukacyjne.
- Wprowadzenie zasady wpisywania pozytywnych uwag każdemu uczniowi.
- Wprowadzenie zasady umożliwienia wielokrotnego poprawiania wszystkich sprawdzianów oraz jednokrotnie każdej kartkówki.
- Nagradzanie absolwentów szkoły wpisem do Złotej Księgi za wysokie osiągnięci edukacyjne lub w innej dziedzinie (sport, sztuka itp.- zgodnie z obowiązującym regulaminem "Złotej Księgi".
- Nagradzanie uczniów prezentujących największy progres w trakcie roku wpisem do Szmaragdowej Księgi -.- zgodnie z obowiązującym regulaminem "Szmaragdowej Księgi".
Wolontariat:
-koordynator i opiekun Szkolnego koła wolontariatu -J. Marchewka
Regulamin i wszelkie zasady umieszczone zostały na stronie szkoły- działalność w trakcie całego roku szkolnego na zasadzie akcji ( zbieranie nakrętek, baterii, żywności)
Koła zainteresowań:
-Kółko rozwijające
-Plastyczno- techniczne kl. I - czwartek 5 godz.l.- D. Strzykała
Kółko rozwijające
-Plastyczno- techniczne kl. IIa - piątek 5 godz.l.- U. Drozdowska
Kółko rozwijające
-Plastyczno- techniczne kl. IIb wtorek 5 godz.l.- K. Stanisławska
Kółko rozwijające
-Plastyczno- techniczne kl. III - czwartek 5 godz.l.- E. Klorek
- Kółko historyczne- dla klasy VIa i b poniedziałek V i VI godz. l.- Alicja Stachowiak,
- Zajęcia sportowe w ramach UKS klasy V i VI .dla chłopców środa 5 godz. lek.) i M. Małolepszy oraz dla dziewczyn klasy IV – VII środa 8 godz.l. M. Jankowiak
-Kółko wokalne –Klasy I -VII (środa 7 godz . lek), p. B. Wszoła
- Kółko teatralno - recytatorskie klasy IV- V- p. ( poniedziałek 7 godz.l) W.Krupa
-Zumba –- osoby chętne od klasy II do VIII (środa 7 godz. l.) p. I. Uniejewska
Kółko kaligraficzne- klasy IV-VI p. środa na 6 godz. lek.) D. Iskra
Realizacja zadań wynikająca z wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego
· podczas zajęć z zakresu doradztwa zawodowego wynikających z ramowych planów nauczania, które są prowadzone przez doradcę zawodowego, gdzie prowadzący te zajęcia opracowuje rozkład zajęć dla oddziałów klas VII i VIII w wyznaczonej liczbie godzin wynikającej z ramowych planów nauczania zgodnie z przewidzianymi treściami programowymi;
· podczas obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego;
· podczas godzin wychowawczych;
· podczas konsultacji indywidualnych;
· podczas innych działań związanych z doradztwem zawodowym realizowanych w szkole (np. targi edukacyjne, projekty edukacyjne, szkolny dzień talentu, wizyty przedstawicieli szkół średnich) lub poza nią (np. udział w targach edukacyjnych, udział w wizytach w zakładach pracy, udział w „dniach otwartych” lub „drzwiach otwartych” szkół średnich;
· w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej poprzez: bieżącą pracę z uczniami mającą na celu wspomaganie ich w wyborze kierunku kształcenia i zawodu prowadzoną przez nauczycieli, nauczycieli wychowawców i specjalistów; zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów tj. pozostałe działania związane z doradztwem zawodowym realizowane w szkole i poza nią; zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu – składanie wniosków rekrutacyjnych do szkół średnich.
Nauczyciel-doradca zawodowy, wychowawcy, nauczyciele, pedagog szkolny, psycholog szkolny
Podejmowanie działań wobec uczniów z grupy zwiększonego ryzyka we współpracy z rodzicami, nauczycielami i innymi instytucjami.
-Wsparcie dziecka poprzez różne formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej:
1. zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze
2. zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
3. zajęcia logopedyczne
4. inne zajęcia o charakterze terapeutycznym
5. zajęcia usprawniające techniki uczenia się
6. zajęcia usprawniające umiejętności emocjonalne i społeczne
7. porady i konsultacje dla uczniów oraz dla rodziców
8. zajęcia rozwijające uzdolnienia
-Proponowanie rodzicom kontaktu z placówkami specjalistycznymi, poradnią psychologiczno-pedagogiczną.
- Kierowanie uczniów na
badania diagnostyczne i
kontrolne do Poradni
Psychologiczno-Pedagogicznej ( wydawanie opinii na temat ucznia).
-Współpraca z PIS w Szamotuły.
- Współpraca z GOPS, Sądem Rodzinnym i Nieletnich w Szamotułach oraz Kuratorską Służbą Sądową, Policją
-Spotkania / współpraca zespołów wychowawczych i zespołów nauczycieli uczących w klasach.
-Realizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów posiadających orzeczenia do kształcenia specjalnego, zgodnie z IPET.
-Zatrudnienie nauczycieli wspomagających , współorganizujących kształcenie specjalne.
nauczyciele, wychowawcy, pedagog szkolny, psycholog szkolny, dyrektor
Organizowanie i udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom i rodzicom.
-Planowanie i koordynacja udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole.
Realizacja różnego rodzaju
formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej:
1.Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, z wyodrębnieniem specjalnych zajęć dla uczniów z dysleksją
2.Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze
3.Warsztaty psychoedukacyjne dla uczniów.
4. Terapia logopedyczna
5. Zajęcia usprawniające techniki uczenia się.
6. Zajęcia usprawniające kompetencje -emocjonalno- społeczne.
7. Zajęcia o charakterze terapeutycznym.
8. Konsultacje przedmiotowe dla uczniów i rodziców.
9. Konsultacje psychologiczno -pedagogiczne dla uczniów i rodziców oraz nauczycieli.
10. Doradztwo zawodowe.
-Proponowanie rodzicom kontaktu z placówkami specjalistycznymi, poradnią psychologiczno-pedagogiczną.
dyrektor szkoły, pedagog szkolny (wg planu na dany rok szkolny), logopeda, nauczyciele, psycholog
Działalność opiekuńcza
-Opieka w świetlicy szkolnej przed i po zakończeniu lekcji.
-Dyżury opiekuńcze nad uczniami w dniach bez zajęć edukacyjnych ( dni wolne).
- Współpraca z GOPS, Sądem Rodzinnym i Nieletnich w Szamotułach oraz Kuratorską Służbą Sądową, Policją oraz z innymi instytucjami wspierającymi rodzinę.
nauczyciele, wychowawcy, pedagog szkolny, dyrektor, nauczyciele, wychowawcy świetlicy.
Upowszechnianie programów edukacyjnych i szkoleń rozwijających kompetencje wychowawcze rodziców.
-Podejmowanie działań edukacyjnych w ramach programów realizowanych przez szkołę.
-Organizowanie prelekcji i innych form doskonalenia dla rodziców.
-Umieszczanie informacji na stronie szkoły oraz w dzienniku elektronicznym.
-Informowanie rodziców o możliwości korzystania ze wsparcia z placówkami specjalistycznymi, poradnią psychologiczno-pedagogiczną
nauczyciele, wychowawcy, pedagog szkolny, dyrektor
Doskonalenie kompetencji nauczycieli i wychowawców.
-Szkolenia Rady Pedagogicznej.
-Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, w tym prowadzenie lekcji otwartych.
Dyrektor, specjaliści szkolni, nauczyciele
Cel wychowawczy:
KSZTAŁTOWANIE POZYTYWNYCH POSTAW SPOŁECZNYCH I PROMOWANIE BEZPIECZNYCH ZACHOWAŃ
Zadania wychowawcze
Sposób realizacji
Osoby odpowiedzialne
Prowadzenie działań integrujących społeczność szkolną
-Zajęcia integracyjno – adaptacyjne w klasach
-Zapoznanie rodziców z ofertą zajęć pozalekcyjnych
-Wycieczki, nocowania w szkole.
-Współpraca z Radą Rodziców
Wychowawcy, specjaliści szkolni, nauczyciele, w tym wychowawcy.
Kształtowanie umiejętności pracy zespołowej
- Działania prowadzone w ramach wolontariatu i samorządu szkolnego oraz Młodzieżowej Rady Gminy Duszniki
-Różne działania w ramach klas . - Metoda pracy w grupach ćwiczona w trakcie różnych zajęć edukacyjnych, lekcji wychowawczych, warsztatów.
Nauczyciele, wychowawcy, pedagog szkolny, nauczyciel biblioteki, opiekun koła wolontariatu oraz Samorządu Szkolnego, specjaliści szkolni
Kształtowanie umiejętności rozwiązywania konfliktów
-Zajęcia warsztatowe prowadzone przez pedagoga szkolnego
-Lekcje wychowawcze z psychoedukacją.
wychowawcy, pedagog szkolny, psycholog szkolny
Propagowanie wśród uczniów znajomości przestrzegania prawa, ich praw i obowiązków
-Zapoznanie uczniów z Konwencją Praw Dziecka.
-Tematyczne lekcje wychowawcze lub realizacja przedmiotu WOS.
-Pogadanki
- Organizowanie zajęć edukacyjnych przez Policję lub Sąd Rodzinny i Nieletnich.
dyrektor szkoły, pedagog szkolny , wychowawcy , nauczyciele
Zapoznanie uczniów z zasadami bezpieczeństwa w szkole i poza terenem szkoły
-Pogadanki z uczniami na lekcjach wychowawczych oraz apelach.
-Próbna ewakuacja obiektu.
-Pogadanki z rodzicami na zebraniach rodzicami .
-Karta rowerowa- organizacja zajęć i egzaminu dla uczniów.
- Spotkania z Policją.
dyrektor, nauczyciele, wychowawcy, pedagog i psycholog szkolny,
Policja
Kształtowanie umiejętności bezpiecznego korzystania z Internetu i komputera
-Omawianie z uczniami zasad bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu podczas zajęć komputerowych i informatyki oraz lekcji wychowawczych.
-Podejmowanie tematyki cyberprzemocy z uczniami i rodzicami.
-Prelekcje i pogadanki dla uczniów oraz rodziców ( na zebraniach ogólnych i klasowych)
- Omawianie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu
dyrektor, nauczyciele, wychowawcy, pedagog i psycholog szkolny
Informowanie o destrukcyjnych skutkach używania substancji psychoaktywnych i możliwości uzyskania pomocy
-Udostępnianie rodzicom, nauczycielom informacji w zakresie rozpoznawania objawów używania substancji psychoaktywnych itp.
-Korzystanie z procedur postępowania w sytuacjach szczególnych zagrożeń związanych ze środkami odurzającymi
-Upowszechnianie programów rozwijających kompetencje wychowawcze i profilaktyczne rodziców, w tym także w zakresie przeciwdziałania narkomani
- Lekcje profilaktyczne z zakresu profilaktyki uzależnień dla klas 4-8
psycholog, pedagog, inni specjaliści zewnętrzni
Doskonalenie umiejętności wychowawczych
-Edukacja rodziców dotycząca umiejętności wychowawczych w trakcie zebrań ogólnych z prelekcjami dyrektora szkoły oraz spotkania z wychowawcami.
-Porady dla rodziców umieszczane na stronie internetowej szkoły.
-Porady i konsultacje w sprawach wychowania.
-Porady i konsultacje ze specjalistami szkolnymi.
dyrektor, wychowawcy, psycholog, pedagog szkolny
Diagnoza czynników ryzyka i czynników chroniących
-Przeprowadzenie diagnozy środowiska szkolnego pod kątem zagrożenia uzależnieniem
pedagog i psycholog szkolny, nauczyciele, wychowawcy
Tworzenie szkolnego systemu bezpieczeństwa
-Tworzenie i egzekwowanie „kodeksów/regulaminów klasowych”.
- Przestrzeganie i egzekwowanie postanowień Statutu Szkoły.
-Przeprowadzenie lekcji wychowawczych, dotyczących wpływu frekwencji na poziom wiedzy ucznia oraz zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach społecznych.
- Realizacja projektów pod patronatem Wojewódzkiej Komendy Policji w klasie I"Akademia bezpiecznego Puchatka" orazw klasach I-III „Kubusiowi Przyjaciele”.
- Przeprowadzanie indywidualnych spotkań z rodzicami.
- Diagnozowanie przyczyn absencji przez wychowawcę , pedagoga, psychologa.
- Indywidualne, interwencyjne rozmowy pedagoga, psychologa wychowawców, opiekunów klas z udziałem uczniów i ich rodziców.
-Interwencyjny wywiad środowiskowy w domu ucznia przeprowadzony przez pedagoga lub wychowawcę.
-Nagradzanie uczniów z najwyższą frekwencją śródroczną i roczną.
-Zajęcia w oddziałach przedszkolnych i klasach I-III sp z udziałem policji „Bezpieczeństwo na drodze’, spotkania ze strażą pożarną.
-Dokonywanie okresowych przeglądów technicznych obiektu szkoły zgodzie z obowiązującymi przepisami.
dyrektor, nauczyciele, wychowawcy, pedagog i psycholog szkolny, wychowawcy, pedagog szkolny
Podejmowanie działań wobec uczniów z grupy zwiększonego ryzyka we współpracy z rodzicami, nauczycielami i innymi instytucjami.
-Wsparcie dziecka poprzez różne formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej:
1.zajęcia terapeutyczne
2.dydaktyczno-wyrównawcze
3.zajęcia rozwijające uzdolnienia
4. konsultacje i porady dla uczniów i rodziców
5. pomoc psychologa – dla uczniów i rodziców.
- Dbanie o bezpieczeństwo uczniów podczas lekcji, przerw,
imprez szkolnych- sporządzenie planu dyżurów nauczycieli podczas przerw i imprez szkolnych.
-Proponowanie rodzicom kontaktu z placówkami specjalistycznymi
-Realizacja procedury Niebieskiej Karty.
- Eliminowanie agresji słownej i wulgaryzmów oraz zachowań agresywnych.
-Współpraca z GOPS, w tym z działania Interdyscyplinarnego Zespołu ds .Przemocy w Rodzinie w Dusznikach.
psycholog, pedagog, nauczyciele, wychowawcy, inni specjaliści zewnętrzni, GOPS, członkowie Interdyscyplinarnego Zespołu ds .Przemocy w Rodzinie w Dusznikach
Upowszechnianie działań alternatywnych do zachowań ryzykownych
-Współuczestnictwo uczniów w organizowaniu apeli, uroczystości szkolnych i imprez.
-Czynne uczestnictwo uczniów w działalności samorządów klasowych i w samorządzie szkolnym.
-Czynne uczestnictwo uczniów konkursach szkolnych i pozaszkolnych oraz kołach zainteresowań.
-Zachęcanie uczniów do angażowania się w działalność wolontariatu.
-Umieszczanie informacji na stronie internetowe j szkoły oraz w lokalnej gazecie gminnej na temat osiągnięć uczniów.
- Udział wybranej grupy uczniów w akcji PAT ( Profilaktyka a Ty) organizowanej przez Okręgowy Sąd Rodzinny i nieletnich oraz Kuratorską Służbę Sądową
dyrektor, nauczyciele, wychowawcy, pedagog szkolny
Włączanie rodziców w działania na rzecz tworzenia bezpiecznej i przyjaznej szkoły
- Włączanie rodziców do tworzenia planów wychowawczych poszczególnych klas.
- Uchwalanie w porozumieniu z Radą Rodziców Programu Wychowawczo-Profilaktycznego szkoły.
-Włączanie rodziców do pomocy w organizowania i uczestniczenia w wydarzeniach szkolnych tj. wycieczki, bal karnawałowy, piknik rodzinny, spotkania z rodzinne ( dzień Seniora, czy Rodziców), organizacja imprezy dla absolwentów na zakończenie szkoły.
-Ewaluacja Programu Wychowawczo-Profilaktycznego oraz wprowadzanie wynikających z niej zmian.
psycholog, pedagog, inni specjaliści zewnętrzni
Kształtowanie postaw tolerancji, pomocy innym
-Czytanie bajek i przedstawienia teatralne dla młodszych uczniów prezentowane przez starszych kolegów
(np. Dzień Głośnego Czytania, wizyty starszych uczniów w przedszkolu).
-Organizacja akcji charytatywnych
( zbiórki rzeczowe, udział w Wielkiej Świątecznej Orkiestrze).
-Pomoc koleżeńska.
-Obchody Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.
-Dzień Autyzmu
-Dzień kolorowej Skarpetki-dzień osób z Zespołem Downa.
- lekcje o tolerancji, wolontariacie , niepełnosprawności w ramach lekcji wychowawczych ( plany wychowawcze)
-Zajęcia z uczniami dotyczące tematyki dyskryminacji i różnic kulturowych oraz tolerancji.
dyrektor, nauczyciele, wychowawcy, pedagog szkolny, opiekun szkolnego koła wolontariatu
Cel wychowawczy:
KSZTAŁTOWANIE WIĘZI Z KRAJEM OJCZYSTYM, POSZANOWANIE DLA DZIEDZICTWA NARODOWEGO ORAZ INNYCH KULTUR I TRADYCJI
Zadania wychowawcze
Sposób realizacji
Osoby odpowiedzialne
Tworzenie tradycji szkoły
-Uroczystości szkolne i klasowe (apele, występy z okazji Dnia Seniora czy Jasełek, koncerty tematyczne dla społeczności lokalnej, wigilie klasowe, Szkolny Dzień Talentu, Powitanie wiosny, Dzień Sportu itp.)
-Konkursy .
-Nocowania w szkole, powiązane z określoną akcją, np. czytanie w szkole, integracja klasowa.
-Treści przekazywane w trakcie edukacji w ramach wszystkich przedmiotów w szkole.
-Prowadzenie kroniki szkolnej.
dyrektor, nauczyciele, wychowawcy, pedagog i psycholog szkolny, nauczyciel biblioteki
Poznawanie miejsc istotnych dla historii i kultury Polski
- Wyjścia do muzeum, teatru,
opery itp.
-Wycieczki klasowe.
-Spotkania z ciekawymi ludźmi.
-Uczestnictwo w lekcjach muzealnych.
dyrektor, nauczyciele, wychowawcy
Edukacja patriotyczna.
Upamiętnianie ważnych wydarzeń historycznych
-Organizowanie uroczystości związanych z upamiętnieniem ważnych wydarzeń historycznych:
Dzień komisji Edukacji Narodowej,
Święto Odzyskania Niepodległości,
Obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego,
Dzień Papieski,
Święto Konstytucji 3-go Maja
-Działalność Młodzieżowej Rady Gminy (przeprowadzenie wyborów i działalność Rady, wyjazdy).
-Ekspozycje o tematyce patriotycznej i historycznej na korytarzach i w klasach.
– Zachowanie przez uczniów właściwej postawy podczas śpiewania Hymnu Państwowego, czy hymnu szkoły.
-Podnoszenie kultury osobistej uczniów, edukacja kulturalna.
- Udział w konkursach o tematyce historycznej.
dyrektor, nauczyciele, wychowawcy, pedagog szkolny, nauczyciel biblioteki,
Upowszechnianie czytelnictwa
-Rozbudzanie potrzeb czytelniczych –lekcje biblioteczne ( przedszkole i klasa I 1x w tygodniu), współpraca z biblioteką gminną i rodzicami.
-Program : " Październik miesiącem bibliotek szkolnych" ( konkursy czytelnicze, plastyczne, akcje czytania),
-Klub Pożeraczy Książek – klasy I-III ( w miesiącu październiku).
- "Urodziny pluszowego misia"- (przedszkole i klasa I - akcja dla
Najmłodszych klasy II.
- tematyczne wystawy książek,
-Czytanie bajek młodszym uczniom przez starszych kolegów
(np. Dzień Głośnego Czytania).
- „Narodowe czytanie” – ogólnopolska akcja propagowania klasyki polskiej literatury
- Różnego rodzaje działania na terenie biblioteki szkolnej.
- Konkurs recytatorski z okazji Dnia Bibliotekarza.
dyrektor, nauczyciele, wychowawcy, nauczyciel biblioteki
Cel wychowawczy:
PROMOWANIE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA
Zadania wychowawcze
Sposób realizacji
Osoby odpowiedzialne
Wdrażanie treści z zakresu profilaktyki uniwersalnej
-Uświadamianie uczniom zagrożeń związanych z pandemią, a także z uzależnieniami, takimi jak :
palenie papierosów, spożywania alkoholu, dopalaczy i narkotyków, uzależnień behawioralnych, np. od Internetu lub używania innych urządzeń elektronicznych, zwłaszcza fonoholizm, czy zjawiska cyberprzemocy poprzez pogadankę, plakaty i ulotki.
-Zajęcia warsztatowe prowadzone przez pedagoga oraz psychologa szkolnego oraz specjalistów spoza szkoły.
-Udział w spektaklach profilaktycznych.
-Realizacja treści z podstawy programowej z zakresu profilaktyki uzależnień, np. na lekcjach przyrody i biologii .
-Indywidualne spotkania i rozmowy/ konsultacje z uczniami, którzy
zażywają używek.
-Prowadzenie gazetek tematycznych, z plakatami, informacjami
-Akcje z ulotkami.
-Realizowanie treści z Programów wychowawczych w poszczególnych klasach.
pedagog szkolny, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy PPP, kuratorzy sądowi, firmy zewnętrzne zajmujące się profilaktyką uzależnień
Kształtowanie umiejętności radzenia sobie ze stresem i jego skutkami
- Zajęcia warsztatowe z pedagogiem/psychologiem szkolnym lub innym specjalistą.
-Realizowanie treści z programów wychowawczych w poszczególnych klasach.
- Klasa Va weźmie udział w projekcie „ Ja w świecie emocji” przygotowany przez fundację Uniwersytet Dzieci.
psycholog, pedagog, inni specjaliści zewnętrzni, wychowawcy
Promowanie zdrowego sposobu odżywiania
-Zajęcia warsztatowe i lekcje wychowawcze pogadanki dla uczniów.
- Realizacja programu "Gorący posiłek w szkole".
-Sprzedaż w sklepikach szkolnych wyłącznie zdrowej żywności- działalność zawieszona na czas ograniczeń epidemicznych.
- Udział w konkursach o tematyce prozdrowotnej.
dyrektor , psycholog, pedagog, inni specjaliści zewnętrzni, pracownicy obsługowi
Kształtowanie umiejętności organizowania czasu wolnego z uwzględnieniem aktywnego wypoczynku
-Zachęcanie uczniów do zajęć sportowych ( kółka sportowe, Zumba)
- Umożliwienie uczniom spędzania czasu przed lekcjami oraz przerw na placu i boisku szkolnym.
-Zakaz korzystania z przenośnych urządzeń elektronicznych podczas pobytu w szkole.
-Spartakiada szkolna/ Dzień Sportu
-Wyjazdy na basen, lodowisko, do centrum trampolin (Jump arena) czy parku linowego.
-Rajdy rowerowe i piesze.
-Udział w zawodach sportowych szkolnych i innych.
-Wycieczki w góry i inne miejsca wymagając aktywności uczestników.
dyrektor, nauczyciele, wychowawcy, pedagog szkolny
Realizacja programów prozdrowotnych
-Akcja „Fluoryzacja w szkole” dla klas I-VI prowadzona przez higienistkę szkolną .
Inne działania higienistki szkolnej dla klas I, III, V i VII:
-kontrola wzrostu i wagi
-kontrola ciśnienia
-kontrola ostrości wzroku i i widzenia barw
-monitorowanie uczniów pod kątem nadwagi oraz otyłości.
- Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
- W razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego – zastosowanie zarządzeń GIS oraz PIS.
- Konkursy.
Projekty pod patronatem Sanepidu :
„ Mój zębowy niezbędnik „- klasy I-III
„Trzymaj formę”- klasy V-VIII
Higienistka szkolna, nauczyciele, wychowawcy.
Dyrektor szkoły, wychowawcy, nauczyciele.
Edukacja ekologiczna
-Udział w akcji „Sprzątanie świata”.
-Organizacja Dnia Ziemi: gazetki szkolne i klasowe
-Realizacja programu "Z darami natury świat nie jest ponury- przedszkole ( edycja III).
-Realizacja programu "Kubusiowi przyjaciele natury"- klasy I-III.
-akcja sadzenia wrzosów,
-Dzień drzewa- oddziały przedszkolne,
-Uwrażliwianie uczniów na oszczędność energii elektrycznej, wody i zmniejszanie zanieczyszczenia powierza.
- codzienne sprzątanie terenu szkoły przez grupę wolontariuszy.
-Realizacja treści ekologicznych, programowych w ramach zajęć edukacyjnych ( edb, przyroda, geografia)
- Konkursy o tematyce ekologicznej.
Nauczyciele, wychowawcy.
V. REALIZATORZY DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNYCH
Realizatorami działań profilaktycznych na terenie szkoły są: dyrektor, nauczyciele, wychowawcy, pedagog szkolny przy współpracy z rodzicami/ prawnymi opiekunami dziecka.
1. Dyrektor/Wicedyrektor szkoły, jako realizator działań profilaktycznych:
- dba o doskonalenie nauczycieli w zakresie działań profilaktycznych i wychowawczych (finansuje, nadzoruje, wyznacza odpowiedzialnych za realizację).
2. Nauczyciel – wychowawca jako realizator działań wychowawczo- profilaktycznych:
- podejmuje systematyczne działania wychowawczo- profilaktyczne w odniesieniu do uczniów i rodziców,
- jest wzorem konstruktywnych zachowań.
3. Pedagog i psycholog szkolny jako realizatorzy działań wychowawczych i profilaktycznych:
- prowadzą działania wychowawczo-profilaktyczne w odniesieniu do uczniów i rodziców
- wspierają nauczycieli i wychowawców w realizacji działań wychowawczo-profilaktycznych,
- koordynują i monitorują przebieg realizacji programu .
4. Rodzice /opiekunowie jako realizatorzy działań wychowawczych i profilaktycznych:
- aktywnie współpracują ze szkołą
- biorą udział w tworzeniu i ewaluacji szkolnego programu wychowania i profilaktyki.
Szkoła współpracuje w zakresie realizacji działań profilaktycznych z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Szamotułach, Policją, kuratorami sądowymi, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Interdyscyplinarnym Zespołem ds. Przemocy w Rodzinie oraz z pielęgniarkami środowiskowymi, a także z PIS w Szamotułach.
VI. OCZEKIWANE EFEKTY
- Zwiększenie osobistego zaangażowania uczniów i motywacji do unikania kontaktu z używkami, w konsekwencji prowadzące do abstynencji.
- Zwiększenie zrozumienia, że przyjmowanie środków psychoaktywnych, przede wszystkim dopalaczy, nie jest w zgodzie z wartościowym stylem życia.
- Zwiększenie świadomości osobistego i społecznego zagrożenia konsekwencjami palenia, picia i eksperymentowania ze środkami psychoaktywnymi naciskiem na dopalacze.
- Nabycie umiejętności samodzielnego dokonywania wyboru zachowań sprzyjających własnemu zdrowiu.
- Zwiększenie świadomości bezpiecznych zachowań w sytuacji zagrożenia epidemicznego.
VII. MONITOROWANIE I EWALUACJA PROGRAMU
Program wychowawczo-profilaktyczny będzie podlegać ewaluacji na koniec każdego roku szkolnego, a sformułowane w nim wnioski posłużą do przeprowadzenia zmian w programie.
Ewaluacja będzie przeprowadzona na podstawie:
1. Wyników ewaluacji wewnętrznej.
2. Analizy dokumentacji szkolnej.
3. Badań dotyczących sytuacji wychowawczej w szkole.
4. Wniosków wychowawców i nauczycieli.
5. Rozmów z rodzicami i uczniami.
VIII. ZAŁĄCZNIKI:
1. Harmonogram uroczystości szkolnych.
2. Roczne plany wychowawcze poszczególnych klas.
3. Procedury postępowania w sytuacjach trudnych.
4. Zalecenia GIS.
XI . TRYB POSTĘPOWANIA WTRUDNYCH SYTUACJACH .
1. Każdy nauczyciel zna swoje obowiązki w zakresie zapewnienia
uczniom bezpieczeństwa podczas:
- lekcji, zajęć i przerw w obiekcie szkolnym,
- wycieczek, biwaków i imprez pozaszkolnych
i postępuje zgodnie z ustalonymi zasadami.
2. W razie zagrożenia pożarowego wszyscy pracownicy szkolni i uczniowie
ściśle stosują się do zasad zawartych w instrukcji przeciwpożarowej.
3. Po zaistnieniu wypadku uczniowskiego na terenie szkoły należy:
- doprowadzić poszkodowanego do gabinetu dyrektora szkoły
(w razie zajęć z klasą pozostaje ona pod nadzorem kolegi z najbliższej
sali),
- zawiadomić o zdarzeniu dyrektora (lub w-ce dyrektora),
- zabezpieczyć miejsce wypadku (pozostawić nienaruszone), jeśli został on spowodowany niesprawnością techniczną pomieszczenia lub urządzeń,
- gdy przypadek jest trudny, poważny – wezwać pogotowie ratunkowe,
- zawiadomić rodziców poszkodowanego.
4. W przypadku zgłoszenia o podłożeniu lub znalezieniu ładunku
wybuchowego należy:
- przeprowadzić spokojną rozmowę ze zgłaszającym, aby ustalić jak
najwięcej szczegółów,
- dalej postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w odpowiedniej instrukcji,
- natychmiast zawiadomić dyrektora i policję.
5. W przypadku zagrożenia zdrowia ucznia, np. w związku z używaniem przez
niego narkotyków lub piciem alkoholu na terenie szkoły należy:
- zapewnić mu niezbędną opiekę medyczną (np. w razie konieczności
wezwać pogotowie),
- bezzwłocznie zawiadomić rodziców,
- wezwać policję (o ile znaleziono na terenie szkoły nielegalne substancje psychoaktywne lub, gdy zachowania ucznia zagrażają bezpieczeństwu innych osób, lub też w przypadku kradzieży czy innych wykroczeń),
- nawiązać współpracę z rodzicami (ustalić jak najbliższy termin spotkań z uczniem i rodzicami i prowadzić działania interwencyjne).
6. W przypadku podejrzenia zakażenia Korona wirusem należy postępować zgodnie z zaleceniami GIS.
Opracowała Izabela Uniejewska